Innebandysommar i Svedala

Av
Emma Brännman

SVEDALA. IBS Svedala har haft en bra säsong. Seniorlaget klev upp i division 2 och klubbens nystartade lag i division 4 landade på en femteplats. Även på ungdomssidan går det bra och nu vill klubben satsa ännu mer på de yngsta. Därför arrangerar IBS Svedala en innebandysommar för barn mellan sju och 13 år.

Innebandyskolan kallas för "Sommarmix" och riktar sig till tjejer och killar som är nyfikna på innebandy. Sommarmixen startar lördagen den 16 juni och pågår sedan varje lördag till och med den 25 augusti i Svedala sporthall. Tiden är klockan 10–12. Den som blir biten av sporten kan sedan gå vidare med träningen i något av klubbens ungdomslag.

Publicerad 02 June 2018 07:00

Lokaltidningen Svedalas nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag